WARTOŚĆ ZADANIA: 8.779.885,24 PLN w tym UE 7 255 027,79 PLN

OKRES REALIZACJI: 2012-2014 r.

INWESTYCJA ZOSTAŁA ZREALIZOWANA ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ, w ramach Priorytetu XII - „Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia”, Działanie 12.1 – „Rozwój systemu ratownictwa medycznego”, Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 ORAZ BUDŻETU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO.

W ramach projektu pn. „Rozbudowa, modernizacja i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego”  zrealizowano rozbudowę i modernizację Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz zakupiono niezbędny sprzęt i aparaturę medyczną oraz pozostałe wyposażenie. Łącznie zostało dobudowane i zmodernizowane 878,8 m2, (w tym: 439,40 m2 – część konsultacyjna i przyjęć oraz 439,40 m2 – część zabiegowa).

Szczegółowy zakres obejmował:

- aktualizację dokumentacji projektowo-kosztorysowej;

- opracowanie analizy kosztów i korzyści;

- wykonanie robót budowlanych;

- nadzór autorski i inwestorski nad robotami budowlanymi;

- dostawę i montaż wyposażenia (sprzętu i aparatury medycznej);

-promocję projektu.

W wyniku realizacji projektu został dobudowany dwukondygnacyjny trakt konstrukcyjny o szerokości 6,75 m w wewnętrznym dziedzińcu, przylegającym do istniejących pomieszczeń budynku 1C dla potrzeb części zabiegowej SOR. Istniejące na zewnątrz budynku 1C elementy zewnętrzne (podjazd kryty, dojścia piesze) pozostały bez zmian. Pozostawiono również niezmieniony prześwit dla ruchu gospodarczego pod budynkiem 1C. Istniejące zagospodarowanie terenu szpitala w rejonie budynku 1C nie uległo zmianie.

Dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przyjęto następujące obszary: segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, resuscytacyjno-zabiegowy, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej, obserwacji, konsultacyjny, zaplecze administracyjno-gospodarcze. Oddział zlokalizowano przy głównym ciągu przyjęć pacjentów do szpitala i krytym podjeździe dla karetek. Dla w/w obszarów działania SOR wydzielono na parterze budynku 1C i w części zachodniej budynku 1A zespół pomieszczeń spełniających wyznaczone funkcje medyczno-organizacyjne.

Sprzęt medyczny zakupiony w ramach projektu to m.in.: stoły zabiegowe, lampy zabiegowe, cyfrowe stacje przeglądowe, negatoskop, stoliki instrumentalne, wózki anestezjologiczne zabiegowe, wózki uniwersalne, wózki wielofunkcyjne z wyposażeniem, wózki zabiegowe,  wózek intensywnej opieki, wózki do przewozu pacjentów, wózki do mycia pacjentów, wózki do transportu zwłok, krzesła chirurgiczne, kolumny anestezjologiczne, myjnia-dezynfektor, łóżka intensywnej opieki medycznej, panele elektryczno-gazowe, respiratory, zestawy monitorujące funkcje życiowe, diatermia chirurgiczna, podgrzewacze płynów infuzyjnych, zestawy do znieczulenia, przenośny zestaw resuscytacyjny z niezależnym źródłem tlenu i respiratorem transportowym, defibrylator z kardiowersją i opcją elektrostymulacji, defibrylator półautomatyczny, pompy infuzyjne, zestawy operacyjne chirurgiczne, ssaki elektryczne, analizator parametrów krytycznych, aparat rtg z ramieniem C i torem wizyjnym, aparat usg, systemy do ogrzewania pacjentów dla dorosłych i dzieci, aparat  do ogrzewania płynów infuzyjnych, videobronchofiberoskop z myjnią, videolaryngofiberoskop, videogastrofiberoskop z torem wizyjnym, laparoskop, aparat ekg, kardiotokograf, kardiomonitor, koncentratory tlenu, pulsoksymetry, system opasek do znieczulenia odcinkowego, laryngoskopy, zestaw do trudnej intubacji, osprzęt chirurgiczny i inny drobny sprzęt medyczny. Ponadto zakupiono dodatkowe wyposażenie oddziału: szafy, taborety, krzesła, meble do gabinetu lekarskiego, sofy itp., oraz sprzęt komputerowy i RTV, AGD. Dzięki rozszerzeniu zakresu rzeczowego zadania dokonano wymiany bram segmentowych na podjeździe do SOR, zakupiono szlaban oraz garaże dla  karetek pogotowia. Powyższe działania pozwoliły na kompleksowe wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Celem projektu Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie było stworzenie w jednym miejscu możliwe najlepszych warunków do ratowania życia pacjentów w stanach zagrożenia życia i zdrowia. Działania podejmowane w ramach projektu, służące realizacji wyżej wymienionego celu, polegały na przygotowaniu odpowiedniej infrastruktury poprzez wykonanie prac budowlano-modernizacyjnych w pomieszczeniach szpitalnego oddziału ratunkowego oraz zakup niezbędnej aparatury i sprzętu medycznego, ratującego życie.

Realizacja projektu Szpitala przyniesie długoterminowe korzyści dla pacjentów w postaci zmniejszenia liczby zgonów z powodu nagłych stanów zagrożenia życia, w wyniku wypadków komunikacyjnych, urazów, katastrof naturalnych, budowlanych, pożarów, a także w dłuższej perspektywie czasowej - obniżenie liczby skutków powikłań powstających w wyniku wypadków komunikacyjnych, urazów, katastrof naturalnych, budowlanych, pożarów, a z tym z kolei wiąże się szybszy powrót do aktywności zawodowej osób poszkodowanych.