WARTOŚĆ ZADANIA: 957 635,16 PLN

OKRES REALIZACJI: 2015 r.

INWESTYCJA ZOSTAŁA ZREALIZOWANA PRZY POMOCY DOTACJI CELOWEJ Z BUDŻETU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO I WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ

1. wymiana stolarki drzwiowej,

2. ocieplenie ścian,

3. modernizacja instalacji c.o. w zakresie wymiany zaworu odcinającego budynki z regulacją ciepła,

4. wymiana opraw oświetleniowych ze źródłami światła oraz montaż systemu do zarządzania oświetleniem, w dwóch budynkach szpitala: pulmonologicznym i diagnostycznym, zlokalizowanych na działce nr 4306/28 (obręb Śródmieście”) przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2 w Ciechanowie.

Łączna powierzchnia do ocieplenia ścian wynosi 2702 m2, w tym: w budynku pulmonologicznym - ok. 1255 m2, a w budynku diagnostycznym – ok. 1447 m2. Przedsięwzięcie termomodernizacyjne jest kontynuacją i uzupełnieniem wcześniejszych działań Szpitala ukierunkowanych na zwiększenie efektywności energetycznej. W 2011 r. zrealizowano termomodernizację budynków szpitala przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (pożyczka) oraz środków Samorządu Województwa Mazowieckiego (dotacja). Zakres termomodernizacji obejmował wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie stropodachu i ocieplenie ścian w wybranych budynkach szpitala. W 2013 r. Szpital zrealizował zadanie pn. "Modernizacja instalacji grzewczej oraz wymiana źródeł światła na energooszczędne", w ramach której zamontowano  ekonomizery do kotłów na paliwo gazowe oraz wymieniono źródła światła na energooszczędne, również z  udziałem  środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (dotacja) oraz środków Samorządu Województwa Mazowieckiego (dotacja). W 2014 r. była wykonana termomodernizacja oddziału psychiatrycznego wraz z montażem kolektorów słonecznych (dotacja WFOŚiGW oraz dotacja z budżetu Województwa Mazowieckiego). W wyniku wcześniejszych działań termomodernizacyjnych oraz obecnej inwestycji o podobnym  charakterze, polegającej na ociepleniu ścian, wymianie stolarki drzwiowej, modernizacji instalacji c.o. oraz wymianie opraw oświetleniowych,  nastąpi ograniczenie zużycia paliwa służącego do ogrzewania pomieszczeń oraz oszczędność energii elektrycznej. Mniejsze zużycie paliwa spowoduje, że mniejsza ilość zanieczyszczeń będzie przedostawała się do powietrza, a tym samym zmniejszy się negatywne oddziaływanie na ludzi (choroby układu oddechowego) oraz na środowisko naturalne. Głównym celem termomodernizacji jest poprawa jakości środowiska naturalnego poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery i ograniczenie utraty ciepła, co będzie skutkowało mniejszym zużyciem gazu ziemnego przez kotłownię szpitalną i przyczyni się do obniżenia kosztów utrzymania obiektów szpitala w postaci mniejszych nakładów na produkcję ciepła. Oczekiwanym efektem realizacji przedsięwzięcia będzie m.in. ograniczenie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza, pochodzących ze spalania paliw (gazu ziemnego), oszczędność energii, redukcja kosztów ogrzewania budynków, a także dostosowanie do obowiązujących standardów w zakresie ochrony środowiska. Inwestycja będzie służyła mieszkańcom północnej części Mazowsza, a także innym osobom spoza tego regionu, które znajdują się w stanie zagrożenia życia lub zdrowia.