14 marca profesor Krzysztof  Paśnik, w asyście ciechanowskich chirurgów Pawła Gajdka i  Marka Kwiatkowskiego, przeprowadził  u dwóch pacjentek, zabieg chirurgicznego leczenia otyłości  tj. metodą laparoskopową dokonał  rękawowej resekcji  żołądka.

Obie Panie (pięćdziesięcio kilku letnie  mieszkanki powiatu ciechanowskiego i mławskiego), zmagały się z patologiczną otyłością przez wiele lat. Dieta i aktywność fizyczna, nie przynosiły u nich rezultatu w postaci spadku masy ciała. Dlatego obie pacjentki, zdecydowały się poddać operacyjnemu leczeniu otyłości.

Zabiegi operacyjne odbyły się w znieczuleniu ogólnym i przebiegły bez powikłań. W drugiej dobie po operacji, w bardzo dobrym stanie zdrowia, obie Panie zostały wypisane do domu.

Po tygodniu, mają zgłosić się na kontrolę do Poradni Chirurgicznej, a po miesiącu do Poradni Bariatrycznej.

Operacja jest wstępem do leczenia otyłości. Teraz przed naszymi pacjentkami długa droga pod opieką dietetyka i psychologa. W trakcie pierwszej kontroli bariatrycznej, zapewne będzie już widoczny ubytek masy ciała. Jednak prawdziwe efekty odchudzania, zobaczymy po ok. 6 miesiącach od operacji. Zakładamy, że w ciągu roku, nasze pacjentki powinny stracić ok. 80% swojej nadwagi  – mówi Mariusz Rolewski  Zastępca Dyrektora ds. Medycznych.

Jestem pewien, że  bariatria w ciechanowski szpitalu będzie się rozwijała. Po ukazaniu się, w lokalnych mediach, informacji o przeprowadzonych operacjach, bardzo wiele osób pyta o możliwość skorzystania z bezpłatnej opieki w Poradni Bariatrycznej. Chcemy w ciągu roku wykonywać ok. 100 operacji laparoskopowego zmniejszenia pojemności żołądka – dodaje Dyrektor Rolewski.