WARTOŚĆ ZADANIA: 9 515 489,47 PLN, W TYM UE 4 718 159,50 PLN

OKRES REALIZACJI: 2019-2021

INWESTYCJA ZOSTAŁA ZREALIZOWANA ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ, w ramach Osi Priorytetowej IV „ Przejście na gospodarkę niskoemisyjną” , Działania 4.2 „ Efektywność energetyczna” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 ORAZ BUDŻETU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

W ramach zadania zostały wykonane prace przygotowawcze obejmujące wykonanie dokumentacji technicznej i projektowej ( w zakresie układu kogeneracji, układu absorbcji oraz wyprowadzenia mocy źródła wytwórczego).

Budowa układu trigeneracyjnego objęła dostawę i montaż urządzeń w zakresie układu kogeneracyjnego (kogenerator), w zakresie układu absorbcyjnego ( absorber) oraz przebudowę infrastruktury technicznej. W wyniku realizacji zadania powstała instalacja wysokosprawnej kogeneracji wraz z układem absorpcyjnym, która umożliwi produkcję energii cieplnej, elektrycznej oraz chłodu na potrzeby Szpitala w sposób bardziej efektywny energetycznie i ekonomicznie w porównaniu do dotychczasowego systemu zasilania obiektów. W świetle wysokich kosztów zakupu energii elektrycznej, układ pozwoli na obniżenie kosztów zakupu energii elektrycznej u dostawcy, obniży obciążenie stacji transformatorowych szpitala i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne obiektu. Efektem nowej polityki energetycznej Szpitala będą także wymierne efekty środowiskowe- redukcja gazów cieplarnianych i płynów zawieszonych.

Budowa układu instalacji chłodu (klimatyzacji)- w ramach zadania zostały przeprowadzone prace budowlano- montażowe niezbędne do wytworzenia i uruchomienia instalacji chłodu ( klimatyzacji)- budowa przyłącza chłodu do Budynku D. Instalacja klimatyzacji pozwoli na wykorzystanie agregatu kogeneracyjnego do produkcji chłodu w okresie letnim, co poprawi warunki użytkowania pomieszczeń dla przebywających w nich osób- pacjentów oraz pracowników. Zastosowanie jednostki absorbcyjnej wykorzystującej do produkcji chłodu ciepło pochodzące z układu kogeneracyjnego jest także korzystniejsze ekonomicznie w porównaniu do standardowego agregatu chłodniczego, jak również wiąże się z niższą emisją CO2.

Ponadto w kosztach zadania zostały ujęte wydatki związane ze sprawowaniem nadzoru inwestorskiego, których celem jest zapewnienie kontroli nad procesem inwestycyjnym ze strony Wykonawcy, jego prawidłowością, zgodnością z dokumentacją projektową i techniczną oraz przepisami prawa.

Wykonany został: demontaż kotłów parowych wraz z istniejącymi instalacjami i komina wolnostojącego oraz wzmocnienie konstrukcji nośnej budynku kotłowni, które było podstawą do prowadzenia prac związanych z  budową układu kogeneracyjnego.

W ramach zadania zostały dostarczone i zamontowane dwa kotły niskoparametrowe opalane gazem ziemnym GZ-50 o mocy1800 kWt. Nowa instalacja kotłowa umożliwi regularne przeprowadzanie fizycznej dezynfekcji ciepłej wody użytkowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami niezbędne jest regularne przegrzewanie ciepłej wody do temperatury od 70°C do 80°C. Dzięki temu zabiegowi zminimalizuje się ryzyko rozwoju bakterii. Dzięki nowemu systemowi automatyki kotłowej zaprojektowanej od podstaw w celu zapewnienia maksymalnej synergii z budowanym układem kogeneracyjnym oraz kolektorami słonecznymi osiągnięte zostaną lepsze korzyści ekologiczne i ekonomiczne. Wymiana kotłów pozwoli na lepsze dostosowywanie całego układu do dynamicznie zmieniającego się zapotrzebowania na ciepło w szpitalu.

Realizacja projektu pozwoli na wyprodukowanie 4802 MWhe energii elektrycznej i 5947 MWht energii cieplnej  w skojarzeniu, uzyskanie oszczędności w zakupie energii elektrycznej w wys. ok. 148,6 tys. zł/rok oraz przyniesie wymierne korzyści środowiskowe w postaci redukcji gazów cieplarnianych, w tym CO2 o 3621,75 Mg/rok i zmniejszenia rocznego zużycia energii pierwotnej o 4 549,9 MWh. Planowana instalacja spełnia warunki dla wysokosprawnej kogeneracji, osiągając 26,8% uzysku efektywności