WARTOŚĆ ZADANIA: 339 873,60 PLN

OKRES REALIZACJI: 2023 r.

INWESTYCJA ZOSTAŁA ZREALIZOWANA ZE ŚRODKÓW DOTACJI CELOWEJ Z BUDŻETU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

1. Generator dwutlenku chloru DIOX- A10 wraz z osprzętem tj.:
  • System dozowania
  • System pomiarowy dwutlenkiem chloru- w tym analizatory dwutlenku chloru
  • System detekcji i alarmowania o obecności chloru w otoczeniu
  1. Lampa UV.

W ramach Zadania został zakupiony generator do dezynfekcji wody wraz z osprzętem i lampą UV dla Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie. W ramach zadania zostały sfinansowane koszty montażu i uruchomienia urządzeń.

W wyniku zakupu generatora do dezynfekcji ciągłej nastąpiło ograniczenie wydatków związanych z korzystaniem z zewnętrznej sieci wodociągowej. Szpital w sytuacji braku możliwości z korzystania własnego wodociągu lokalnego korzystał z publicznego wodociągu miejskiego, co generowało wysokie koszty utrzymania. Jest to podyktowane obowiązkiem zaopatrzenia Szpitala w wodę przydatną do spożycia, zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie posiada własną stację uzdatniania wody zaopatrywaną z własnego ujęcia ( 2 studnie głębinowe), dzięki zakupionemu generatorowi  jest zasilany przez własny wodociąg lokalny w wodę przydatną do spożycia, co powoduje znaczne zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności Szpitala.

Dla zapewnienia ciągłej dezynfekcji wody poprzez jej dezynfekcję dwutlenkiem chloru, niezbędny był zakup urządzenia, który w sposób kontrolowany dozuje dwutlenek chloru do wody oraz monitoruje przebieg procesu. Ponadto jako zabezpieczenie barierowe dla jakości wody zamontowana została lampa UV, która ma znaczenie dla jakości wody w przypadku okresowego skażenia ujęcia wody i nie powoduje zmian w składzie  fizyko-chemicznym wody. Zakup generatora wraz z urządzeniami towarzyszącymi pozwolił na wprowadzenie stałej dezynfekcji wody dwutlenkiem chloru w sposób ciągły kontrolowany i spowodował poprawę jakości mikrobiologicznej wody. Zakup lampy UV wpłynął również na poprawę jakości mikrobiologicznej wody z własnego ujęcia. Zakup urządzeń pozwolił na poprawę jakości mikrobiologicznej wody zimnej i ciepłej. Zaopatrzenie Szpitala w wodę zdatną do picia z własnego ujęcia pozwolił na ograniczenie kosztów zakupu wody z wodociągu publicznego.

Realizacja Zadania poprzez wprowadzenie stałej dezynfekcji wody promieniami UV oraz dwutlenkiem chloru z monitoringiem prowadzenia procesu na terenie SUW Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie przyniosła bezpośrednie korzyści dla pacjentów i pracowników Szpitala, gdyż ograniczyła występowanie skażeń wody, poprawiła jakość mikrobiologiczną uzdatnianej wody i pozwoliła na bezpieczne jej wykorzystywanie we wszystkich procesach prowadzonych przez Szpital.