Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed nadciągającą falą zachorowań na nowotwory.  Z raportu przygotowanego przez WHO  wynika, że liczba  zachorowań na raka wzrośnie w 2025r. z poziomu 14 do 19 mln rocznie, w 2030r. do 22 mln rocznie a w roku 2035 – aż  24mln  ludzi na całym świecie będzie chorych onkologicznie.

Obecnie nowotwory są drugą (po chorobach układu krążenia) przyczyną zgonów w Europie i Polsce – ale niebawem proporcje te ulegną odwróceniu.

Dlatego tak ważną kwestią jest profilaktyka oraz kompleksowe, nowoczesne i skojarzone leczenie onkologiczne.  W oddziale Chirurgii Ogólnej ciechanowskiego szpitala przeprowadzanych jest aktualnie  około 15 zabiegów onkologicznych miesięcznie.  Dzięki doposażeniu oddziału w nowoczesny sprzęt min. w zestawy laparoskopów  rozpoczęliśmy wykonywanie laparoskopowych operacji nowotworów  przewodu pokarmowego. Zespół lekarski, który zdobywał wiedze i doświadczenie w najlepszych ośrodkach chirurgii laparoskopowej w Polsce i Europie, odchodzi od klasycznego stylu operowania. Zamiast obciążających chorego  zabiegów z nacięciem powłok i otwarciem jamy brzusznej wykonywane są tzw. laparoskopie.  Dzięki nim,  pacjenci po rozległej resekcji jelita grubego w pierwszej dobie po operacji odzyskują sprawność i zaczynają przyjmować posiłki.

Nowoczesna chirurgia onkologiczna to chirurgia małoinwazyjna – czyli chirurgia laparoskopowa. Zabiegi onkologiczne wykonywane za pomocą laparoskopu,  wymagają od lekarza bardzo dużej, wręcz zegarmistrzowskiej precyzji i doświadczenia. Pozwalają  przeprowadzić rozległe operacje w zakresie jamy brzusznej przy możliwie najmniejszym urazie i jednocześnie pełnej radykalności.

Dla operatora są trudniejsze niż te wykonywane w sposób klasyczny.  Niosą jednak  pacjentowi szereg korzyści : mniejszą ilość powikłań i zakażeń, mniejszy ból niż po klasycznym zabiegu, mniejsze blizny i lepszy efekt kosmetyczny, szybszy powrót do sprawności fizycznej i normalnej diety – w  pierwszej dobie zabiegu.  Zabieg operacyjny jest często pierwszym etapem skojarzonego leczenia onkologicznego. Po nim następują kolejne fazy leczenia.

To bardzo ważne, że dzięki zaangażowaniu całego zespołu ciechanowskich chirurgów udało się w naszym szpitalu  stworzyć ośrodek chirurgii laparoskopowej – podkreśla  Mariusz Rolewski Zastępca Dyrektora ds. Medycznych.  Mieszkańcy naszego regionu, nie musza już szukać w innych miastach szpitali świadczących tego typu usług medycznych. Ciechanowski szpital oferuje im cała gamę zabiegów laparoskopowych, w tym również  zabiegi unikatowe, wykonywane w nie wielu szpitalach.

Kolejną nowością w leczeniu onkologicznym są zabiegi z użyciem  gamma kamery. Zakupione przez szpital urządzenie, umożliwia  nowoczesne leczenie nowotworów piersi, zgodne  ze światowymi standardami.

Przeprowadzane przez nas operacje są zabiegami  oszczędzającymi pierś z jednoczesną biopsją węzła wartowniczego i oszczędzeniem węzłów chłonnych pachy. Ma to niebagatelne znaczenie dla zdrowia  pacjentek – mówi Dyrektor Rolewski. Oszczędza narząd, zmniejsza ilość powikłań po leczeniu onkologicznym oraz  poprawia stan emocjonalny operowanych pań.