W Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie,  26 kwietnia 2019 roku, został przeprowadzony pionierski zabieg operacyjny z zakresu chirurgii urazowo-ortopedycznej.

Zespół lekarzy ortopedów, pod kierownictwem dr n. med. Tomasza Pobożego – Koordynatora Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, wykonał  zabieg  rozsztywnienia stawu biodrowego.

Pacjent, u którego zabieg zostanie wykonany ma od 40 lat chirurgicznie usztywniony staw biodrowy. Aktualnie, cierpi na zwyrodnienie stawu kolanowego po tej samej stronie.

Wstawienie endoprotezy stawu kolanowego, przy sztywnym biodrze jest bezcelowe. Dlatego zespół operatorów najpierw „rozsztywnił” staw biodrowy i implantował do niego endoprotezę.

Rozsztywnienie stawu biodrowego, po jego całkowitym chirurgicznym usztywnieniu przed 40 laty, było prawdopodobnie pierwszym tego typu zabiegiem wykonanym w Polsce.